Pondělí, 6 února, 2023
aktuálně

Zeman sa izraelskému prezidentovi ospravedlnil za ministra Lipavského

Miloš Zeman sa v pondelok ospravedlnil izraelskému prezidentovi Jicchaku Herzogovi za postoj pirátskeho ministra zahraničných vecí Jána Lipavského k správe komisie Rady OSN pre ľudské práva k Izraelu.

Ospravedlnenie Zeman vyslovil počas pondelňajšej tlačovej konferencii po rokovaní prezidentov na Pražskom hrade.

Ministerstvo zahraničia už predtým oznámilo, že postoj ku komisii Česko prejavilo jednoznačne vlani v máji, keď hlasovalo proti jej zriadeniu. Táto pozícia podľa neho platí aj naďalej.

Komisia sa uzniesla, že hlavnými príčinami napätia medzi Izraelom a Palestínou je izraelská okupácia palestínskych území a diskriminačné správanie židovského štátu voči Palestínčanom. Koniec okupácie je podľa autorov dokumentu kľúčovým prvkom na ukončenie bojov i napätie medzi Izraelom a Palestínou.

Rezolúciu obaja prezidenti odsúdili. Český prezident povedal, že dostal protestné listy niekoľkých organizácií. „Chcel by som sa preto ako hlava českého štátu za tento postoj ospravedlniť,“ povedal.

Lipavský bol kritizovaný za to, že sa Česko nepripojilo ku krajinám odsudzujúcim správu komisie. Podľa úradu sa však západné krajiny na čele s USA nezaoberali priamo správou komisie, ale jej mandátom. V debate bol prednesený aj postoj Európskej, do ktorého česká diplomacia presadila obavy zo širokého mandátu a trvalého charakteru vyšetrovacej komisie.

„Ste dôležitým partnerom, spojencom a vaša láska k Izraelu je všetkým známa,“ povedal Zemanovi Herzog. Poďakoval mu za podporu Izraela na medzinárodných fórach aj za odhodlanú podporu myšlienky premiestnenia českého veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema.

Pri slávnostnom obede Herzog Zemanovi odovzdal najvyššie izraelské štátne vyznamenanie.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články