Pondělí, 6 února, 2023
aktuálně

Tržby padajú. Česi začali šetriť

Maloobchod skončil v máji oveľa horšie, než analytici čakali.

Tržby v českom maloobchode zaznamenali v máji výrazne väčší prepad, než analytici predpokladali. Májové výsledky tak zrejme podľa nich značia zmenu spotrebiteľského správania, kedy sa začala prejavovať vysoká inflácia a ľudia začali šetriť.

Maloobchodné tržby po aprílovom raste o 5,7 percenta v máji klesli medziročne o 6,9 percenta, oznámil v pondelok Český štatistický úrad. Analytici odhadovali, že pokles bude predstavovať zhruba 2,5 percenta.

„Medziročné porovnanie je však v tomto prípade trochu zavádzajúce v dôsledku konca minuloročného jarného lockdownu. Vtedy tržby z mesiaca na mesiac výrazne vzrástli a vytvorili tak vysokú porovnávaciu základňu,“ povedal ekonóm banky Creditas Petr Dufek.

Lepšie o vývoji v maloobchode tak podľa ekonómov vypovedá medzimesačné porovnanie, kedy boli tržby v máji nižšie o 2,3 percenta.

Pokles tržieb sa týkal všetkých typov predajní s výnimkou lekární a drogérií.

Čaká nás ďalší pád
Maloobchodníkov čakajú poklesy aj v nasledujúcich mesiacoch, týkať sa budú väčšiny tovaru. Menej by sa mohli prejaviť pri potravinách, s prepadom dopytu by naopak mala počítať kultúra. Vyplýva to z vyjadrenia oslovených ekonómov.

Hlavný ekonóm spoločnosti Cyrrus Vít Hradil upozornil, že kúpna sila Čechov zostane pod tlakom. Rast miezd nestačí pokryť vysokú infláciu.

„Hoci tak Česi v máji tohto roka u maloobchodníkov minuli nominálne o 8,1 percenta viac peňazí ako pred rokom, reálne za tieto prostriedky dostali o 6,9 percenta menej tovaru,“ povedal Hradil.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články