Európska komisia vedie voči Česku 19 konaní kvôli tomu, že zákonodarcovia nestíhajú v daných termínoch schváliť legislatívu vychádzajúcu z európskych smerníc. Štátu preto hrozia pokuty teoreticky až v miliardách korún.
Na konci minulého roka, keď kabinet Petra Fialu (ODS) preberal vládu od koalície ÁNO a ČSSD, chýbalo Česku 36 takzvaných transpozícií. Ak by sa spočítali všetky pokuty, vyšlo by to na dve miliardy korún, povedal novinárom pred rokovaním snemovne, ktorá bude o niektorých takýchto normách rozhodovať, minister pre legislatívu Michal Šalamún (za Pirátov). Manko kabinet Spolu a PirSTAN stiahol podľa neho na 22 smerníc, ďalšie ale medzi tým pribúdajú.
Ako príklad uviedol Šalamún návrh zákona o zdieľaní videonahrávok, na ktorého prejednávanie v treťom čítaní sa poslanci v piatok nedostali. „Reálna pokuta hrozí vo výške okolo 70 až 80 miliónov korún,“ uviedol Šalamún. Česku síce podľa neho teraz pomáhajú prázdniny, počas ktorých Európska komisia nie je tak aktívna, v auguste by však EK mohla žalobu podať. Napríklad za oneskorenie novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám hrozí pokuta 48 miliónov korún.
V Poslaneckej snemovni teraz čaká na prerokovanie desať zákonov s oneskorenou implementáciou európskych predpisov. Ďalšie potom ešte neboli zaradené na schôdzi. Osem z týchto návrhov zákonov mala dolná komora parlamentu prerokovať minulý piatok.
„Vo verejnom priestore sa často objavuje argument, že európske predpisy nám diktuje niekto z Bruselu a nám nezostáva, než ich len poslušne prijať. Pravda je ale taká, že na ich príprave sa od samého začiatku podieľajú aj českí úradníci v príslušných pracovných skupinách Európskej komisie, úradníci pri Rade EÚ a tiež českí europoslanci a ministri. Česká republika tak má možnosť aktívne ovplyvňovať podobu európskej legislatívy. Pri jej tvorbe sme vždy od samého začiatku a je len na nás si vybojovať kompromisy, ktoré sú pre nás dôležité,“ uviedol Šalamún.