Pondělí, 6 února, 2023
aktuálně

Česko dostane vakcíny proti opičím kiahňam

Do Česka čoskoro dorazí 2800 vakcín proti opičím kiahňam.

Očkovaciu látku zaobstarala Európska komisia zo spoločného rozpočtu, Česko za ňu nebude platiť, informoval v nedeľu Český rozhlas Radiožurnál.

Únia podľa rozhlasu zaobstarala celkom 110 000 dávok, štáty dostanú pomernú časť podľa počtu obyvateľov.

Keď nastane zlý scenár…
„V podstate teraz ani nevnímame potrebu nejakého aktívneho očkovania, ale žiadame o vakcíny predovšetkým pre rizikových pacientov a pre prípad, že by sa situácia náhle zhoršila,“ povedala Radiožurnálu Eliška Machová z tlačového oddelenia ministerstva zdravotníctva.

„V Česko sa doteraz potvrdilo 11 prípadov opičích kiahní, tri pribudli v tomto týždni. Štátny zdravotný ústav teraz žiadnu ďalšiu vzorku s podozrením na opičie kiahne nevyšetruje,“ informovala hovorkyňa ústavu Štěpánka Čechová.

Opičie kiahne sa potvrdili aj v iných európskych krajinách, niektoré už zaznamenali vyše 1000 prípadov. Väčšina nákaz sa prejavuje vyrážkou, ktorú sprevádzajú horúčka, únava, bolesti svalov, vracanie, hnačka, zimnica, bolesť v krku alebo bolesť hlavy.

Prvýkrát sa začal šíriť medzi ľuďmi
Vírus opičích kiahní MPXV má spoločnú čeľaď s pravými kiahňami a patrí medzi poxvírusy. Biológovia ho objavili v roku 1958 u makakov chovaných pre laboratórny výskum v Kodani, ktorí pochádzali z tropických pralesov strednej Afriky. U ľudí ho prvýkrát zaznamenali v roku 1970 v Libérii, Siere Leone av Nigérii.

Súčasné prípady infekcie u ľudí v Európe, Severnej Amerike av Austrálii nie sú prvé, ktoré boli v týchto oblastiach diagnostikované. V minulosti však boli úplne výnimočné a vyskytovali sa u jedincov, ktorí sa vrátili zo západnej alebo strednej Afriky, kde je choroba častejšia. Títo ľudia sa tam zrejme nakazili od infikovaných zvierat a vírus nešírili. Preto aj nákaza vždy rýchlo mizla.

Teraz opičia kiahne prepukli u jedincov, ktorí v Afrike nikdy nebývali a je zjavné, že sa prenáša medzi ľuďmi.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články